Home › Buying coffee online uk

Buying coffee online uk

Aromat porannej kofeiny jest uzależniony szczególnie od formy jej palenia, przygotowania, a szczególnie od metody wykorzystanych ziaren kawy.

Kawowiec jest drzewem, które w naturalnych warunkach, osiąga wysokość 15 metrów. Na globie istnieje więcej niż 60 gatunków kawowca, jednakże aktualnie dominują Arabika i Robusta. Arabica to jeden z podstawowych ziaren kawy, który zdominował 70% rynku. Jej ziarna są długie, z kolei wewnątrz znajduje się charakterystyczny szew który tworzy literę „s”.

Kofeina zaparzona z ziaren Arabika jest lekka i aromatyczna, a także ma niską zawartością kofeiny, która oscyluje pomiędzy 0,9 a 1,7%.

Zważywszy na szczególne warunki pogodowe, arabika uprawiana jest zazwyczaj w Kolumbii, Indiach, jak i na Jawie, Sumatrze i Karaibach. Ziarna kawy Robusty znajdują się niemalże na każdej sklepowej półce.

Podstawową różnicę stanowi większa zawartość kofeiny. Ten rodzaj ziaren kawy odkryto dopiero w XIX wieku i uwagę plantatorów zwrócił zwłaszcza fakt, iż drzewa z tego gatunku są znacznie bardziej uwrażliwione na warunki klimatyczne, jak i owocują częściej niż Arabika. Ziarna Robusty są krągłe i mają prosty szew. Robusta jest dużo łatwiejsza w uprawie. Rośnie na nawet w regionach strefy międzyzwrotnikowej. Bardzo duże plantacje robusty są w Wietnamie, Brazylii, Ugandzie i Kamerunie. Ta odmiana ma po 22 chromosomy w pojedyńczej komórce dlatego się ją uprawia. Jest też bardziej uodporniona na różne szkodniki i drobnoustroje chorobotwórcze.

Smak tego rodzaju kawy jest mniej delikatny, ostrzejszy, wyczuwalnie gorzki. Zawiera też znacznie więcej kofeiny niż arabica, stąd ma silniejsze właściwości pobudzające..